DANSHÖGSKOLAN HITTA TILL OSS

Danshögskolan finns från och med höstterminen 2006 i nya lokaler på Brinellvägen 58 vid Liljansskogen på Campus KTH i Stockholm.

Med tunnelbana åker du röd linje mot Mörby centrum till Tekniska högskolan. Där finns också Roslagsbanan och Östra Station. Buss 4, 44, 72, 73, 676 och 670 passerar alla Tekniska högskolan. Därifrån är det en ca 900 meters, 10-15 minuters, promenad. Avgiftsbelagd parkering finns vid skolan.

För aktuell tidtabell se Storstockholms lokaltrafik www.sl.se
Översikt KTH Campus

Karta

Danshögskolans nycirkusutbildning ligger på Rotemannavägen 22 i Alby, Botkyrka.

Med tunnelbana tar du röd linje mot Norsborg till Alby. Därifrån är det en ca 900 meters, 10-15 minuters, promenad. Med bil tar du motorväg E4/E20 Södertäljevägen till avfart Alby. I rondellen, tar du av mot Tumba. Vid första trafikljusen, tar du till vänster in på Albyvägen. Fortsätt fram till avtagsväg till vänster med skylt Danshögskolan. Då är du på Rotemannavägen. Parkering finns vid skolan.

Karta